Biżuteria Zakupy 

Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Kliknij tu, aby zamówić obrączki Kraków.

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem życia. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych do końca życia, a znakiem ich miłości, zaangażowania i lojalności są obrączki ślubne.

Dzieje i wierzenia dotyczące obrączek

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii ślubu. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną wiele wieków później, o czym jednakże niewielu pamięta. I chociaż uprzednio miały miejsce przypadki, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyrywali się na wojenne wyprawy, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak np. w Meksyku, w Iranie, na Słowenii albo w USA, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z tradycyjnymi zabobonami biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki wspólnie, jednak obyczaj podpowiada, iż narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Współczesne obrączki ślubne

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się mniej krzykliwą estetyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z rozmaitych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo czy mosiądz) uosabiające moc uczucia. Współcześnie do ich wytworzenia stosuje się najczęściej platynę i złoto, które są symbolem zaufania do małżonka. Rzecz jasna, są one też nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej nabywane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch typów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą także nieraz usługę ich grawerowania. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu albo ważny dla nowożeńców cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Powiązane treści