Budownictwo 

Gdzie okna skrzynkowe sprawdzą się najlepiej?

Kup okno skrzynkowe

Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z zabytkowymi obiektami. Nierzadko spotkać je można w zabytkowych gmachach, starych chałupach lub dworkach. Obecnie są one wytwarzane w szczególności z myślą o założeniu w takich budynkach, gdyż użycie tego typu okien wymagane jest przez konserwatora. Warto jednak zauważyć, iż z uwagi na ich względy estetyczne coraz chętniej zakładane są również we współczesnych obiektach. Tym bardziej, iż dzisiejsze modele są równie funkcjonalne, co okna wyprodukowane starymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Jak zbudowane są okna skrzynkowe?

Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to swego rodzaju izolator, który zabezpiecza pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych obiektach często dzielone są na cztery części – te górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane oddzielnie i przed laty służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka konstrukcja najlepiej zda egzamin w budynkach zabytkowych – między innymi chatach ceglanych.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne rodzaje, powinny być wykonane z właściwego materiału. Dotąd najchętniej wybierano sosnę lub modrzew, lecz od niedawna ich producenci stosują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti są bowiem znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci, powietrza oraz skrajnych temperatur.

Dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Powiązane treści