Budownictwo 

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Potrzebujesz szalunków Kielce? Sprawdź sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, określane też deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one potrzebne do tego, by stosownie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przestrzeni na drzwi, bramy oraz okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je nabyć.

Rodzaje szalunków

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z desek drewnianych albo mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większa część inwestorów oraz wykonawców decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z metalu, drewna bądź sklejki, jak również łączyć w sobie 2 albo 3 surowce. Zazwyczaj jednakże stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a strukturę scalają belki, łączniki, głowice ze aluminium lub stali i narożniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy na co dzień parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które świadczą inne usługi czy inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt. Zakup wszelkich elementów koniecznych do złożenia szalunku byłby zupełnie nierentowny . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Powiązane treści