Budownictwo 

Ściana fundamentowa – nie zapominajmy o hydroizolacji

Każdy budynek składa się z kilku rodzajów ścian. Do tych najważniejszych z całą pewnością zaliczana jest ściana fundamentowa, która niezwykle często określana jest też mianem fundamentów. Fundament stanowi podwalinę obiektu budowlanego. To on przejmuje wszystkie obciążenia, a następnie przenosi je na warstwę gruntu. W konsekwencji całość konstrukcji nieruchomości cechuje się stabilnością. Rolą ściany fundamentowej jest więc połączenie w sposób naprawdę stabilny struktury budynku z gruntem. Nie trudno w związku z tym domyśleć się, że ściana tego rodzaju musi zostać odpowiednio wykonana.

Ściana fundamentowa – właściwe metody hydroizolacji

By ściana fundamentowa odznaczała się trwałością i właściwie spełniała swoją rolę, powinna zostać prawidłowo osłaniana przed działaniem wody. Powinno się wiedzieć, że mnóstwo architektów, inwestorów, a nawet ekip budowlanych nie posiada dostatecznej wiedzy, która umożliwia dobranie najlepszego sposobu hydroizolacji. Używanie źle dobranych substancji hydroizolacyjnych lub niewłaściwie dobrany materiał budulcowy powodują, że ściana fundamentowa może nie być odporna na wpływ wody. A wtedy wystąpić mogą duże problemy.

Ściana fundamentowa – zasady pracy oraz dobry materiał

Beton okazuje się być najlepszym materiałem do wykonania ściany fundamentowej. Sprawdzi się on zwłaszcza tam, gdzie poziom wód gruntowych jest dość wysoki. Na materiale tego rodzaju z powodzeniem można wykonać naprawdę dobrze funkcjonującą hydroizolację. Należy jednak wiedzieć, że jeżeli w ścianie wykonano łączenie fug, to punkty te powinny zostać zabezpieczone w odpowiedni sposób. Jest to wynikiem tego, że miejsca te są słabe i to na ogół właśnie przez nie przedostaje się woda gruntowa, prowadząc do uszkodzenia ściany. Raczej lichym materiałem do wykonania ścian fundamentowych okazuje się być z kolei czerwona cegła. Ten rodzaj materiału wilgoć przenika bez trudu. Co więcej, woda wspina się po ścianie, wywołując takie defekty, jak puchnięcie, i w konsekwencji odpadanie tynku. Do tego pojawić się mogą szpecące plamy. Z tego powodu zrobienie hydroizolacji ściany fundamentowej najrozsądniej jest zlecić mającej duże doświadczenie firmie.

Powiązane treści