Budownictwo 

Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów

Więcej o dźwigarze.

Szalunki to struktury niezbędne na wielu budowach. Za ich pomocą możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu ścianom wylewanym z betonu, jak również wykonanie w nich otworów na drzwi i okna. Szalunki okazują się także potrzebne przy formowaniu sufitów – wówczas ich istotnym modułem są dźwigary. Bez ich użycia budowa jakiegokolwiek obiektu wielokondygnacyjnego byłaby niemożliwa. Dźwigary sprawiają, że sufit nie zapada się natychmiast po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich surowców wytwarza się dźwigary? Jak można je dostać?

Z z jakich surowców produkowane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na potężne, osiągające kilkadziesiąt ton obciążenia. W związku z tym jego istotnym przymiotem jest trwałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość produkcji oraz rodzaj wykorzystanych w tym celu surowców. Muszą one być rzetelnie dobrane i przetestowane pod kątem odporności na spore obciążenia. Najlepszym surowcem jest lite drewno takich drzew jak topola, buk, sosna i olcha. Niesłychanie istotne jest również należyte pokrycie dźwigarów impregnatem, które ochroni je przed szkodliwym wpływem wilgoci, klejów i pozostałych ciekłych chemikaliów używanych na budowie – a więc czynników, które często niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej posiadać własne?

Firmy, które regularnie parają się wznoszeniem wielopoziomowych obiektów mają swoje dźwigary. Ich kupno oraz magazynowanie wiąże się jednak z pewnymi wydatkami. Natomiast przedsiębiorstwa, które sporadycznie podejmują się zleceń tego typu, mogą uniknąć wspomnianych przeszkód. Najlepszym wyjściem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz innych modułów szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Powiązane treści