Dbanie o zdrowie 

Sztywność stawów – przyczyny, objawy towarzyszące i leczenie

Sztywność stawów to najogólniej stan, w którym stawy ciała tracą zdolność do swobodnego ruchu. Taka sytuacja kojarzy nam się zazwyczaj z osobami starszymi i utratą zakresu ruchu związaną z wiekiem, ale przyczyn tego zjawiska jest znacznie więcej. O czym może świadczyć występowanie sztywności? Jakie objawy jej towarzyszą i jak sobie z nią radzić? Wyjaśniamy w artykule. Sztywność stawów kojarzy się najczęściej z trudnością wstania z łóżka po nocy (tzw. sztywność poranna) i przypisywana jest osobom starszym. Jednak może ona występować również w ciągu dnia, po okresie dłuższego unieruchomienia lub przy…

Więcej
Dbanie o zdrowie 

Czym są dermatomy i w jaki sposób ułatwiają diagnozowanie bólu?

Dermatomy, czyli obszary skóry unerwione przez określone nerwy rdzeniowe, stanowią kluczowy element w badaniach neurologicznych oraz diagnostyce różnych schorzeń. Każdy dermatom jest ściśle związany z konkretnym nerwem rdzeniowym, co umożliwia precyzyjne określenie obszaru ciała, którego dotyczy dany nerw. Badanie dermatomów oraz analiza ich wzorców unerwienia odgrywają istotną rolę w identyfikowaniu źródła bólu, drętwienia, czy zaburzeń czuciowych u pacjentów. Czym są dermatomy? Termin „dermatom” stanowi połączenie dwóch słów: „derma”, czyli skóra, i „tome” czyli cięcie albo cienki segment. Dermatomy to obszary skóry, które się unerwione czuciowo z konkretnego korzenia nerwowego. Każdy…

Więcej
Dbanie o zdrowie 

Najczęstsze męskie choroby urologiczne i ich objawy

To nieuniknione, że większość mężczyzn, zwłaszcza w miarę starzenia się, w pewnym momencie doświadczy jakichś kłopotów związanych z układem moczowym. Te powikłania mogą być wynikiem pewnych schorzeń, urazów, genetyki, a nawet wady wrodzonej. Jeśli podejrzewasz u siebie choroby urologiczne, koniecznie wybierz się do specjalisty. Sprawdź, jakie objawy powinny skłonić Cię do wizyty u urologa. Łagodny rozrost prostaty W miarę powiększania się prostaty, zaczyna ona naciskać na cewkę moczową, a ściana pęcherza staje się grubsza. Pewnego dnia pęcherz może być na tyle słaby, że straci zdolność do pełnego opóźniania, pozostawiając trochę…

Więcej
Dbanie o zdrowie 

Taping limfatyczny – w jaki sposób kinesiotaping działa na obrzęki?

Taping limfatyczny to jedna z kilku metod redukowania obrzęków, co najważniejsze: taka, która działa nie tylko podczas wizyty u fizjoterapeuty. Na czym polega i jak wygląda? Zapraszamy do lektury. Kinesiotaping w fizjoterapii Taping (a właściwie kinesiotaping) to plastrowanie, metoda fizjoterapii, w której przyklejone do ciała bawełniane, elastyczne taśmy oddziałują na różne tkanki. Mogą rozluźniać je, odciążać, stymulować, korygować ich ustawienie, działać przeciwbólowo lub przeciwobrzękowo. Wyróżnia się plastrowanie funkcjonalne, mięśniowe, więzadłowe, powięziowe, korekcyjne i limfatyczne. Taping limfatyczny Taping limfatyczny to inaczej taping przeciwobrzękowy. Jak sama nazwa wskazuje, służy do redukcji obrzęków…

Więcej
Dbanie o zdrowie 

Badania psychologiczne operatorów

Są potrzebne do tego, by stwierdzić, czy dana osoba może podjąć pracę jako operator widlaka tudzież innej maszyny. Mimo, że wielu badanych podchodzi do nich ze strachem, jeśli nie mamy schorzeń psychicznych, ich zaliczenie nie powinno sprawić nam znaczących trudności. Jak więc wyglądają badania operatorów pojazdów? Jakich rzeczy należy się po nich spodziewać? Badania operatorów – ankieta W początkowej części testu kandydat otrzymuje stworzony przez specjalistę formularz. Ma w nim rozwiązać zadania związane z zachowaniem w różnych, najczęściej trudnych przypadkach. Po sprawdzeniu ankiety przyszłego kierowcy, specjalista będzie potrafił stwierdzić, jak…

Więcej
Dbanie o zdrowie 

Nie taki ginekolog straszny…

Jakie są zadania ginekologa? Ginekolog, ogólnie mówiąc, zajmuje się diagnozą oraz usuwaniem zagrożeń dla żeńskich organów płciowych. Jego zadaniem jest odpowiednio szybkie zdiagnozowanie, a także dostosowanie prawidłowego algorytmu działania w momencie pojawienia się różnorodnych niebezpieczeństw. Najczęściej występującymi tematami, z jakimi ma do czynienia ginekolog w swojej pracy, są m.in. antykoncepcja, problemy z zapłodnieniem, zakłócenia miesiączkowania, nowotwory organów płciowych i stany zapalne pochwy. Kiedy powinniśmy udać się do ginekologa? Wizyta u ginekologa jest powinnością każdej kobiety, odkrywającej u siebie występowanie nieprawidłowych symptomów dotyczących narządów płciowych. Spotkać się z nim powinna każda…

Więcej
Dbanie o zdrowie 

Profilaktyka przeciwzakrzepowa: ćwiczenia i zabiegi

Zakrzepica żylna upośledza przepływ krwi, może powodować uszkodzenie zastawek żył głębokich, a w konsekwencji zaburzać odpływ krwi w kierunku serca. Brak właściwego leczenia może doprowadzić do powstawania obrzęków, zmian skórnych, owrzodzeń żylnych, a także zatorowości płucnej. Jak w takim razie nie dopuścić do takiego stanu? Jak zapobiegać rozwojowi zakrzepicy? Należy podjąć kroki jak najwcześniej, już na etapie rozpoznania u siebie większego ryzyka tej choroby. Ryzyko wystąpienia zakrzepicy Największe ryzyko zakrzepicy dotyczy osób obłożnie chorych, o ograniczonej możliwości poruszania się oraz po większych zabiegach operacyjnych. Jednak osoby te znajdują się pod…

Więcej
Dbanie o zdrowie 

Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny?

Zdrowy sen to bardzo istotny element codziennego funkcjonowania każdego człowieka. Dlatego warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz zapoznać się z najlepszymi sposobami na jego poprawę. Rola snu Z całą pewnością można stwierdzić, że sen ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka na różnych płaszczyznach. Główną funkcją snu jest regeneracja organizmu, dlatego jest on na co dzień niezbędny. Wyróżnia się takie fazy snu jak NREM oraz REM. Istotne jest, aby występowały one w odpowiednich proporcjach. Cykl składający się z dwóch faz snu powtarza się zazwyczaj od czterech…

Więcej
Dbanie o zdrowie 

Magnetostymulacja a terapia polem magnetycznym – czym różnią się te metody?

Pole elektromagnetyczne to energia otaczająca człowieka cały czas, element naszej rzeczywistości. Pole magnetyczne Ziemi oddziałuje na człowieka przez całe jego życie, a organizm jest przystosowany do funkcjonowania w danych warunkach. W medycynie i fizjoterapii nauczono się wykorzystywać tę energię do leczenia na różne sposoby. Czym różni się magnetostymulacja od magnetoterapii? Kiedy się je wykorzystuje? Wyjaśniamy w artykule. W tych metodach wykorzystuje się fakt, że pole magnetyczne może zmieniać stan energetyczny niektórych struktur w ludzkim ciele. Choć jego działanie jest udowodnione, to mechanizmy, które je wywołują wciąż nie są do końca…

Więcej
Dbanie o zdrowie 

Taping limfatyczny – w jaki sposób działa na obrzęki i krwiaki?

Taping limfatyczny to coraz popularniejsza metoda fizjoterapeutyczna. Kolorowe pocięte plastry widzi się u zawodowych sportowców, ale i u przypadkowych osób na ulicach. Jak działa kinesiotaping i kiedy warto go stosować? Odpowiadamy w artykule. Czym jest taping limfatyczny? Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, to metoda fizjoterapii polegająca na naklejaniu na ciało specjalnych bawełnianych taśm elastycznych, które wywierają na okoliczne tkanki odpowiedni efekt. Może to być między innymi działanie rozluźniające, korygujące ustawienie, wspomagające mięśnie, odciążające, przeciwbólowe, biostymulacyjne, a także pobudzające odpływ limfy. To właśnie na tym ostatnim skupia się taping przeciwobrzękowy (limfatyczny). Kinesiotaping…

Więcej