Dbanie o zdrowie 

Objawy i metody korekty stożka rogówki

Leczenie stożka rogówki Kraków - uzupełnij swoje wiadomości!

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to schorzenie, które niesłychanie ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać kolejne choroby oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – skąd bierze się to schorzenie?

Rogówka to przezroczysty element oka, który silnie koncentruje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i posiada mnóstwo nocyceptorów, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. Około trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych teorii, staje się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy skarżą się też na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach występuje także podwójne widzenie. Keratoconus często współistnieje z innymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Na szczęście dzisiaj skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie choroba jest korygowana przy pomocy soczewek kontaktowych lub okularów, po pewnym czasie jakkolwiek niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – rozmaite metody

Korekta stożka rogówki może być przeprowadzana za pomocą rozmaitych technik. Obecnie najskuteczniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Znakomite rezultaty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie miopii albo niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który całkowicie usunie wadę wzroku.

Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Powiązane treści