Popularne zabiegi medycyny estetycznej – modelowanie owalu twarzy
Kiedy nasz organizm się starzeje, twarz traci z biegiem czasu swoje pierwotne rysy, a na skórze ujawniają się kolejne bruzdy i zmarszczki. Dotychczasowy jędrny owal twarzy zmienia się, m.in. na skutek obniżenia się kondensacje kwasu hialuronowego i kolagenu oraz zanikania tkanek miękkich, tkanki tłuszczowej w skórze. Duży wpływ na kondycję skóry mają również mimika twarzy, długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne, predyspozycje genetyczne i oddziaływanie grawitacji.
Alternatywa dla zabiegów skalpelem – modelowanie twarzy
Wolumetria jest nieinwazyjnym zabiegiem z obszaru medycyny estetycznej stanowiącym alternatywę dla procedur z zastosowaniem skalpela. Dzięki niej możliwa jest redukcja zmarszczek powstających na czole i w okolicy nosa, ust, oczu, wymodelowanie owalu twarzy oraz odmłodzenie skóry. W wolumetrii korzysta się z kwasu hialuronowego – naturalnego polisacharydu występującego we wszelkich organizmach żywych. Kwas hialuronowy podawany jest w warstwę skóry właściwej przy pomocy tzw. ”tępej igły”, co redukuje zagrożenie utworzenia się zasinienia. Należy podkreślić, że przed zabiegiem modelowania owalu twarzy kwasem nie ma potrzeby korzystania ze znieczulenia, bowiem środki uśmierzające ból znajdują się już we wstrzykiwanym preparacie. W wielu przypadkach zabiegi modelowania owalu twarzy kwasem uzupełniane są poprzez późniejsze (jednakże nie jednoczesne!) iniekcje botoksem, które mają na celu redukcję napięcia tkanek mięśniowych twarzy, i w efekcie – ograniczenia późniejszego tworzenia się zmarszczek. Sam zabieg nie trwa długo, zwykle ok. 30 minut, a większość pacjentów wraca do normalnych czynności bezpośrednio po zabiegu. Efekty zabiegu pozostają widoczne przeważnie przez blisko roku, w skrajnych przypadkach nieco dłużej.
Modelowanie owalu twarzy kwasem hialuronowym – nie dla kobiet w ciąży
Występują przeciwwskazania odnośnie możliwości przeprowadzenia modelowania twarzy. Wolumetrii nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz karmiących, jak również też u osób z rozpoznaną chorobą autoimmunologiczną, borykających się z epilepsją oraz w stanach zapalnych skóry (np. przy trądziku). Trzeba też zaakcentować, że pomimo iż wolumetria jest uważana za zabieg bezpieczny, niemniej jednak jak przy dowolnej procedurze medycznej zawsze występuje niebezpieczeństwo niepożądanych efektów bądź powikłań.