Dbanie o zdrowie 

Urologia – diagnostyka i leczenie układu moczowego

Tu otrzymasz szczegółowe wiadomości o urologu w Krakowie.

Wizyta u urologa wywołuje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Schorzenia, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które zauważyły u siebie pewne objawy choroby, w szeregu przypadków wahają się przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednakże może rodzić groźne konsekwencje dla układu moczowego.

Doświadczasz problemów z nietrzymaniem moczu? Zapisz się do urologa!

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne m.in. za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein, czy produkcję hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować wiele przeróżnych objawów, które niejednokrotnie są lekceważone przez chorych z nadzieją, że same ustąpią. Na jakie zatem oznaki należy zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany dotyczące moczu, a więc zauważenie w nim krwi lub ropy, jego spienienie bądź ciemniejsza barwa, ale też nieregularny strumień moczu, ból lub pieczenie przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy mogą być również mniej wyraźne, przykładowo ból w okolicy podbrzusza bądź pleców, nadciśnienie tętnicze oraz opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni powinni udać się do niego jeśli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu), utrzymaniem erekcji czy gdy dostrzegą zmiany na jądrach bądź prąciu. Warto także zauważyć, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Leczenie stulejki, wazektomia i złożone zabiegi – codzienność dyżuru urologa – leczenie torbieli nerek, cystoskopia i złożone zabiegi

Pacjenci na ogół zgłaszają się do poradni lekarza urologii celem konsultacji dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), jak również leczenia torbieli nerek, stulejki bądź wodniaka jądra. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają także wiele złożonych zabiegów, jak np. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Powiązane treści