Dbanie o urodę Dbanie o zdrowie 

Zabiegi z użyciem botoksu – nie tylko medycyna estetyczna

Więcej informacji o zabiegu z botoksem.

Toksyna botulinowa, w skrócie zwana botoksem, to substancja białkowa produkowana przez pewien rodzaj bakterii z grupy anaerobów, która z racji swojego działania znalazła ogromne zastosowanie w medycynie, w głównej mierze estetycznej. Jak więc wykorzystuje się tę egzotoksynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks hamuje bodźce przesyłane pomiędzy nerwami a mięśniami

Botulinotoksyna to jedna z silniejszych znanych neurotoksyn, której oddziaływanie polega na powstrzymywaniu bodźców przekazywanych pomiędzy tkanką mięśniową i nerwami. To z tej przyczyny jego konsumpcja (np. wraz z przeterminowaną żywnością) może być niezwykle niebezpieczne, ponieważ w ekstremalnych sytuacjach kończy się zachłystowym zapaleniem płuc. Jednakże tenże efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botulinotoksyna, lekarze od pół wieku wykorzystują do leczenia chorób, w których stwierdza się nadmierne napięcie mięśniowe, np. przy kurczu powiek, ciężkich kazusach migreny bądź schorzeniach powodujących tiki nerwowe. Botox powszechnie wykorzystuje się także w leczeniu bruksizmu, to znaczy odruchowego tarcia zębami, bowiem ostrzyknięcie odpowiednich miejsc toksyną botulinową zmniejsza napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji zapobiega ścieraniu się zębów oraz uszkodzeniom szkliwa. Botulinotoksyna pomaga też ludziom cierpiącym na nadpotliwość – aplikowana w miejsca, gdzie organizm wytwarza zbyt dużą ilość potu, blokuje jego wydzielanie się nawet do sześciu miesięcy.

Botoks – odpowiedź na intensywny łojotok skóry na czole

Zwykły mieszkaniec Polski najczęściej botoks asocjuje jednakże z zabiegami medycyny estetycznej. I istotnie, egzotoksyna ta jest tu stosowana w dość szeroko. Korzysta się z niej w celu eliminacji zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg bezbolesny oraz szybki. Preparat botoksu wyrównuje skórę i zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do formowania się bruzd. W związku z tym najczęściej stosuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczek palacza” czy kurzych łapek pojawiających się w pobliżu oczu. Za pomocą botoksu można również zmniejszyć nadmierną potliwość skóry czoła.

Dane teleadresowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]

Powiązane treści