Finanse i rachunkowość Porady i tutoriale 

Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie biznesmenom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku. Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej błędnego przeniesienia informacji z faktur! Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle sformułowaną strukturę danych opisanych z użyciem języka znaczników…

Więcej
Finanse i rachunkowość 

Jakie banknoty są cenne?

Znalazłeś stary banknot i chcesz zorientować się, czy posiada on jakąś wartość? A może chcesz kupić swój pierwszy banknot kolekcjonerski? Ten poradnik jest dla Ciebie! Dowiedz się, jakie właściwości sprawiają, że dany banknot zyskuje na wartości. Wartość kolekcjonerską mogą posiadać następujące rodzaje banknotów: Banknoty z dawnych lat – im starsze i rzadsze, tym większa może być ich wartość na rynku kolekcjonerskim ze względu na coraz mniejszą znajdującą się na nim liczbę egzemplarzy. Banknoty o specyficznych cechach – w tym przypadku wartości kolekcjonerskiej nie ma sama data emisji, lecz specyficzne cechy…

Więcej
Finanse i rachunkowość 

Kilka informacji o systemie SWIFT

Pomimo, że de facto na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja Zachodu na wojnę na Ukrainie. Lecz system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z filarów wydajnego działania światowej bankowości. Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie…

Więcej
Finanse i rachunkowość 

Metoda memoriałowa a metoda kasowa

Osoby z własną działalnością gospodarczą na ogół rozliczają się z fiskusem za pomocą metody memoriałowej, wedle której obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług powstaje w chwili wystawienia faktury. W tej sytuacji urząd skarbowy nie wnika czy na koncie płatnika VAT pojawiła się zapłata od kontrahenta. W metodzie kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług wynika nie wcześniej niż po wpływie płatności od kontrahenta. Metoda kasowa – jakie warunki powinno się spełniać, żeby z niej skorzystać? Nieterminowość w przelewach należności to nie rzadkość. Przedsiębiorcy co rusz znajdują się w położeniu,…

Więcej
Finanse i rachunkowość 

Noty księgowe na 40 lub więcej euro – rekompensata za koszty odzyskiwania należności

Każdy przedsiębiorca wcześniej czy później natrafia na kontrahentów, którzy nie wnoszą opłat za przesłane im faktury w wyznaczonym terminie. Niecałą dekadę temu stanowiło to spory problem dla przedsiębiorców. Na szczęście od 2013 roku w przypadku wyniknięcia opóźnień we wniesieniu należności polskie ustawodawstwo daje możliwość wystawiania niemrawym kontrahentom not księgowych w wysokości 40 euro. Noty księgowe na 40 euro – wystawiać bezzwłocznie, a może stosować jako jeden z kroków procedury upominawczej? Artykuły ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych mówią, że wierzyciel ma prawo zażądać od dłużnika rekompensaty za koszty…

Więcej
Finanse i rachunkowość 

Rozwiązania dla biznesu – czym jest mass collect?

Mass collect jest usługą, której głównym aspektem jest identyfikacja płatności masowych od klientów. Przybliżamy w skrócie, jak działa mass collect i jak upraszcza pracę dużym i małym firmom. Mass collect – korzyści z nadania klientom indywidualnych numerów rachunków Działanie mass collect jest właściwie niezmiernie proste. Polega na nadaniu każdemu kontrahentowi unikalnego numeru rachunku, który staje się jednocześnie jego identyfikatorem. Takie podejście jest pomocne tam, gdzie z miesiąca na miesiąc obsługiwana jest szeroka grupa klientów, a więc np. w firmach telekomunikacyjnych, w prywatnych gabinetach oraz wszelkich działalnościach, gdzie wykorzystywany jest system…

Więcej
Finanse i rachunkowość 

Co to jest złoto inwestycyjne i jakie parametry musi spełniać?

Wiele osób nie dostrzega różnicy między złotem a złotem inwestycyjnym. Staje się to powodem licznych wątpliwości. Czy złoty pierścionek to inwestycja kapitału? Czy złote monety mają wartość kolekcjonerską? Sprawdź, co to jest złoto inwestycyjne i jakie parametry musi spełniać. Wydobywane na świecie złoto trafia do trzech głównych grup odbiorców: branża jubilerska, przemysł i inwestorzy. Metal do tych trzech grup trafia w zupełnie innym celu, dlatego różnią się też jego właściwości. W pierwszym kwartale 2016 roku 57% wydobywanego złota trafiało na cele inwestycyjne, 37% do branży jubilerskiej, a 6% do celów…

Więcej
Finanse i rachunkowość 

Historia monet bulionowych

Monety bulionowe to inaczej monety lokacyjne lub inwestycyjne. Podobnie jak w przypadku sztabek złota, ich wartość określana jest na podstawie zawartości kruszcu. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest bulionizm i jaki jest jego związek z monetami, a także poznasz najpopularniejsze monety bulionowe. Co to jest bulionizm? U schyłku średniowiecza bardzo intensywnie rozwijał się handel, który wpływał na zwiększające się zapotrzebowanie na pieniądz. Duża emisja monet wykonanych ze złota sprawiła, że eksploatowane dotychczas złoża kruszców szlachetnych zaczęły się wyczerpywać. Emisja pieniądza zmniejszyła się, a państwa zaczęły wprowadzać zakazy wywozu…

Więcej
Finanse i rachunkowość 

Leasing – jakie ma zalety?

Leasing bez wątpienia jest jednym z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie może to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego duże plusy sprawiają, iż leasing okazuje się świetnym rozwiązaniem umożliwiającym ograniczenie wydatków związanych z działalnością firmy. Głównie ze względu na fakt, że w naszym kraju ratę leasingową uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak opłacalny rzutuje także to, iż umożliwia on zdobycie niezbędnych do prowadzenia firmy dóbr bez potrzeby ich kupowania. Na czym konkretnie więc polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać stawiając na taką formę…

Więcej
Finanse i rachunkowość 

Ciekawostki o franku szwajcarskim i gdzie szukać dane o jego kursie?

O franku Polacy nie wiedzą zbyt wiele, w zasadzie zaledwie to, że to ta waluta, w której tysiące naszych rodaków wzięło w przeszłości kredyty, które teraz trudno im spłacić. Tymczasem historia franka jest bardzo ciekawa. Frank szwajcarski – uznawany za jedną z głównych walut dzisiejszego świata Jak powszechnie wiadomo, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednakże jest to również środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. euro, dolara i japońskiego jena, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut dzisiejszego świata. Niemniej jednak nie była to pierwotna waluta, która została wprowadzona do obiegu…

Więcej