Finanse i rachunkowość 

Ciekawostki o franku szwajcarskim i gdzie szukać dane o jego kursie?

W tym miejscu uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące kursu franka.

O franku Polacy nie wiedzą zbyt wiele, w zasadzie zaledwie to, że to ta waluta, w której tysiące naszych rodaków wzięło w przeszłości kredyty, które teraz trudno im spłacić. Tymczasem historia franka jest bardzo ciekawa.

Frank szwajcarski – uznawany za jedną z głównych walut dzisiejszego świata

Jak powszechnie wiadomo, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednakże jest to również środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. euro, dolara i japońskiego jena, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut dzisiejszego świata. Niemniej jednak nie była to pierwotna waluta, która została wprowadzona do obiegu na terenie Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się zaledwie w połowie XIX wieku i zastąpił kilka lokalne waluty, które wcześniej wybijano w różnych kantonach. Przez poprzednie dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją zdumiewającą stabilnością, stawiając opór m.in. licznym zawirowaniom w czasach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI w. Ciekawostką jest to, iż frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najbardziej zachwycających walut na świecie. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych charakteryzują się rzadką wertykalną orientacją oraz oszałamiającymi barwami. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru sztuki (na przykład Arthura Honeggera, Sophie Taeuber-Arp czy Charlesa-Ferdinanda Ramuza), a nie jak zazwyczaj bywa – oblicza wojskowych, ministrów lub królów. Natomiast motywem przewodnim nowej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, natura i kula ziemska.

Aktualny kurs franka – takie informacje znajdziesz na stronach kantorów

Frank szwajcarski ciągle cieszy się dużym popytem wśród inwestorów, jednak jego notowania obserwują też bacznie osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby sprawdzić najnowszy kurs franka szwajcarskiego, warto wchodzić na stronę kantoru internetowego, gdzie kurs franka aktualizowany jest w co parę sekund. Tu można również przejrzeć wahania ceny waluty w dowolnie wskazanym okresie. To opcja użyteczna dla frankowiczów oczekujących na korzystny moment, by przewalutować złotówki na franki przed spłatą kolejnej raty pożyczki, jak również dla inwestorów planujących swoje następne działania.

Powiązane treści