Finanse i rachunkowość Porady i tutoriale 

Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Wejdź na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/, aby otrzymać informacje dotyczące faktury ustrukturyzowanej.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie biznesmenom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej błędnego przeniesienia informacji z faktur!

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle sformułowaną strukturę danych opisanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML generalnie niewiele mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, ale dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument będzie w pełni czytelny. Dzięki temu, iż faktury mają jednakowy format obojętnie którego programu do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to ważna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które dotąd często mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie eliminują ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – dokładniejsza kontrola systemu podatkowego

Każdy właściciel przedsiębiorstwa z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (system zachowuje dane o nich przez 10 lat), wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT i nie muszą wysyłać pliku JPK_FA. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku od towarów i usług, dochodowego oraz akcyzowego. Co ważne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, jednakże musi ona zostać zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Powiązane treści