Finanse i rachunkowość 

Kilka informacji o systemie SWIFT

Zajrzyj tu, jeżeli szukasz szczegółowych informacji o systemie SWIFT.

Pomimo, że de facto na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja Zachodu na wojnę na Ukrainie. Lecz system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z filarów wydajnego działania światowej bankowości.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny funkcjonujący dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc przykładowo w Naszym kraju korzysta się też z systemów: SEPA, SORBNET oraz Elixir.Na świecie stosowane są też rozmaite systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze konkretnego państwa.

Jak wobec tego wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, działających w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Powiązane treści