Finanse i rachunkowość 

Leasing – jakie ma zalety?

Leasing bez wątpienia jest jednym z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie może to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego duże plusy sprawiają, iż leasing okazuje się świetnym rozwiązaniem umożliwiającym ograniczenie wydatków związanych z działalnością firmy. Głównie ze względu na fakt, że w naszym kraju ratę leasingową uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak opłacalny rzutuje także to, iż umożliwia on zdobycie niezbędnych do prowadzenia firmy dóbr bez potrzeby ich kupowania. Na czym konkretnie więc polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać stawiając na taką formę finansowania?

Na czym opiera się leasing?

Określenie leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie znaczy dzierżawę. W państwach z narodowym językiem angielskim prawo nie odróżnia leasingu od wynajmu, lecz w naszym kraju są to pojęcia odmienne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, za co ten ostatni deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj bywają auta, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, urządzenia niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa czy też wyposażenie punktu sprzedaży. Po zakończeniu leasingu wypożyczone przedmioty muszą zostać oddane leasingodawcy, a ten najczęściej zbywa je w niskiej cenie.

Opłacalny leasing – jak go wybrać?

W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się sporo ofert leasingu. Ich różnorodność powoduje, że trudno wybrać w tej grupie tę najkorzystniejszą – potrzebne w tym celu są właściwe umiejętności. A że nie każdy właściciel firmy takie posiada, stawiając na leasing, najlepiej zrobimy zasięgając porady specjalisty. Przed wyborem leasingu warto zatem odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak wyszukać propozycję dostosowaną do naszych możliwości oraz zagwarantuje, że leasing rzeczywiście okaże się najbardziej opłacalnym wyjściem.

Powiązane treści