motoreduktorInstalacje dla przemysłu 

Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenia napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się z nich korzysta? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktory – redukują prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają na skuteczne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, zatem zawsze zauważalna jest nieznaczna dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne części jak hamulce czy sprzęgła. Ogromnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które można bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb danej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a niekiedy miesiące, na czasochłonne pomiary i testy różnych układów części. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do dużych, średnich bądź lekkich obciążeń, jak również do krótkiego lub długiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka typów silników (DC, BLDC, AC i szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to logistyka, produkcja żywności lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak podnośniki, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome albo wirniki. Ogromne spektrum ich mocy, rozmiarów oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, że liczbę realnych zestawów, jakie teraz mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Powiązane treści