Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?
Potrzebujesz silnika elektrycznego na prąd stały? Koniecznie odwiedź tę stronę.
Wiele przedmiotów, których używamy na co dzień i bez których mnóstwo czynności byłoby cięższych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Malutkie bądź duże, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób życia oraz pracy, tymczasem statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, z jakich elementów składają się ani jak pracują te silniki.
Silniki DC – co powinno się wiedzieć?
Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal 200 lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich opracowania, późniejszych ulepszeń i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w różnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych naukowców połowy XIX w., takich jak m.in. Michael Faraday, Thomas Davenport oraz Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego złożone są ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, statora, wirnika oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za wysoką niezawodność, a także bezszelestną pracę.
Silniki elektryczne prądu stałego znajdziesz w licznych popularnych sprzętach
Teza, że silniki DC są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz czytnik DVD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem samochodzików i pociągów sterowanych radiowo, czyli gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które zapewne kupimy również naszym pociechom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają modne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silników na prąd stały używają też pasjonaci elektroniki do tworzenia autorskich modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.
O ile silniki DC o małej mocy bez problemu można zamówić w sklepach hobbystycznych lub z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od najlepszych światowych producentów.
Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]