Porady i tutoriale 

Home office – jak zorganizować sobie pracę w domu?

Dotychczas praca zdalna stanowiła dodatek do pracy biurowej. Na ogół była po prostu formą zachęty dla pracownika. Teraz przez nadal utrzymujący się stan pandemii wielu z nas siedzi w tzw. home office. Lecz nie każdy umie poradzić sobie z tym trybem pracy. Clue stanowi stosowna organizacja. Jak zatem sprawnie pracować w home office?

W związku z bieżącą sytuacją epidemiologiczną, dużo firm zdecydowało się przejść na systemem home office. Dla odsetka osób, które nie miały dotychczas styczności z takim trybem pracy, efektywna organizacja czasu jest ogromnym problemem, bowiem zmusza ich do dostosowania się do paru nowych reguł.

Jak wykorzystać atuty oraz złagodzić niedogodności związane z pracą z domu?

Najpierw trzeba znaleźć sobie komfortowe miejsce do pracy. Idealnym rozwiązaniem jest gabinet specjalnie dla niej przeznaczony. Lecz nie w każdym mieszkaniu jest to wykonalne. Czasami mamy tylko minimum przestrzeni na ustawienie stolika albo biurka i to także się sprawdzi. Istotne jest jednak to, żeby strefa pracy była odseparowana od strefy prywatnej. Naturalnie trzeba również zadbać o oświetlenie, by w miarę możliwości było naturalne.

Jak niewielkim kosztem zorganizować miejsce do pracy? Jeżeli nie masz w domu ergonomicznego fotela czy biurka to warto zdecydować się na jego kupno na wyprzedaży albo sprawdzić lokalne ogłoszenia o sprzedaży na portalach społecznościowych.

Odpowiednie planowanie dnia pracy

Podczas pracy poza biurem kluczowa jest dyscyplina oraz sumienność w wykonywaniu obowiązków. Starajmy działać tak samo, jak w czasie pracy w firmie. Gdy nasze godziny pracy nie są z góry ustalone, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najwydajniej. Należy mieć na uwadze, żeby w czasie pracy nie planować domowych obowiązków. Efektywnym sposobem na zwiększenie koncentracji się na pracy jest stosowanie metody Pomodoro, która polega 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową odpoczynkiem pomiędzy następnymi zadaniami i zablokowanie powiadomień z mediów społecznościowych.

Home office a dress code

Dzień przesiedziany w szlafroku mimo, że zdaje się być świetnym pomysłem, może mieć zły wpływ na terminowe wypełnianie obowiązków. Casualowy strój może być tak komfortowy, że będzie powodować stan odprężenia. Żeby temu udaremniać warto zadbać o swoją prezencję, szczególnie jeśli w czasie pracy odbywają się zebrania przez internet. Poczujemy się wtedy pewniej.

Zachowanie relacji pomiędzy kolegami z pracy

W przypadku systemu pracy na zdalną znikają tradycje biurowe np. codzienne konwersacje przy śniadaniu, wspólne wyjście podczas przerwy obiadowej czy dojazd. Do utrzymania dobrych stosunków ze współpracownikami warto zastosować popularnych komunikatorów typu Messenger. W razie konieczności omówienia czegoś jednocześnie z dużą grupą pracowników, lepiej sprawdzi się zebranie online przez Google Meet, Skype czy Zoom. Jeśli odczuwamy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z kolegami z biura także tematów prywatnych. W home office niesłychanie ważne jest znalezienie stosownego komfortu mentalnego, zwłaszcza kiedy nieczęsto widujemy się ze znajomymi.

Powiązane treści