Usługi 

Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Dalsze informacje o badaniach operatorów Bielsko Biała - kliknij tu.

Kiedy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Obowiązek taki przepisy nakładają też na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych pojazdów. Dlaczego jest taka potrzeba i na czym badania takie polegają?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo wyraźnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, kłopotami ze wzrokiem czy zbyt powolną reakcją. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i dlatego wykonywanie takich kontroli jest niezbędne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Bada się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Istotna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, stosowana jest też specjalna aparatura. Zwykle nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby, której dotyczą. Zwykle są to 3-4 lata, a dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane treści