Usługi 

Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Badania psychotechniczne Bielsko Biała - dowiedz się więcej o tych usługach.

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i autobusów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z prawem powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one postać konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych sytuacjach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest percepcja prędkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane treści