Badania wysokościowe dla kandydatów do pracy
Więcej o badaniach wysokościowych Bielsko na www.bielskobadania.pl.
Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie związane z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność przeprowadzania specjalistycznych testów sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania czynności związanych z pracą na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Co jaki czas należy je powtarzać?
Badania wysokościowe – neurologiczne, okulistyczne oraz laryngologiczne
Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się minimum jeden metr nad poziomem ziemi. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na drabinach, podestach, słupach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem bądź innych dolegliwości mogących negatywnie oddziaływać na jakość pracy. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania laryngologicznego, okulistycznego oraz neurologicznego. Lekarz diagnozuje pacjenta w kierunku chorób błędnika, epilepsji lub wad wzroku. Dodatkowo trzeba też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.
Badania wysokościowe – dodatkowe testy psychologiczne
Badania wysokościowe są ważne przez dwa-trzy lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą poddawać się im regularnie co roku. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest konieczność noszenia okularów, zez, a także schorzenia neurologiczne i cukrzyca. Warto wspomnieć, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, żurawi wieżowych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.
Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
[email protected]