Budownictwo Usługi 

Izolacja fundamentów ma ogromne znaczenie

Osłona fundamentów przed negatywnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów i pleśni za czasem odbiją się negatywnie na zdrowiu ich rezydentów.

Komu powierzyć realizację hydroizolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto zostawić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w danej sytuacji. Wszak zastosowanie właściwych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Ważna jest też drobiazgowa analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można sprawdzić czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie istnieje groźba podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, iż po opadach fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Metody zabezpieczenia fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią stosuje się odmienne sposoby. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej zastosować ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która powstrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów też wypada pozostawić profesjonalistom, gdyż częstym błędem niewykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących wymogów i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) czy też użycie ich tanich substytutów, nie posiadających analogicznych właściwości wodochronnych. Nieodpowiednie wykonanie prac czy użycie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgocią może powodować, że będzie ona nieefektywna.

Powiązane treści