Usługi 

Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Więcej o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko - zajrzyj w to miejsce

Badania psychologiczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak przebiegają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie aparaty wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – niezbędne do zdobycia uprawnień

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Do największej należą osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii D. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i aparaturowa

Badanie psychologiczne składa się z 2 części. Na początku osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie badań wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Powiązane treści