Zakupy Żywność 

Chcesz odżywiać się zdrowo? Kupuj żywność ekologiczną

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o przetworach ekologicznych, odnajdziesz na https://tinyurl.com/yem3vf3a.

Od prężnego rozkwitu przemysłu żywieniowego, który rozpoczął się na początku XX wieku, artykuły spożywane przez nas na co dzień zaczęto nagminnie nasycać przeróżnymi związkami wydłużającymi ich żywotność. Jednakże wraz z poszerzającą się świadomością konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć oddziaływanie na ich samopoczucie, ostatnio coraz chętniej szukają oni produktów wytworzonych z żywności ekologicznej.

Ekologiczna żywność – znikoma zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów

Żeby konkretny produkt dostępny w Polsce mógł zwać się „eko”, musi sprostać wielu wytycznym. Żywność eko i artykuły z niej wykonane muszą posiadać stosowne certyfikaty przyznawane przez wskazane do tego laboratoria. Kluczowym jednakże cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, iż zastosowane do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce hodowano według kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie stosowali chemicznych środków zabezpieczenia roślin ani nawozów, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które też szkodzą ekosystemowi. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody gruntowe lub powodują zasolenie gleby, a opryski upraw silnymi pestycydami nieraz skutkują obumieraniem pożytecznych pszczół. Z kolei w efekcie ekologicznej uprawy owoce oraz warzywa cechują się wielokrotnie niższą zawartością azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych szkodliwych substancji dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Jak powinna być oznaczona eko żywność?

Przetwory ekologiczne podlegają ciągłej kontroli na wszystkich etapach produkcji, w tym również w trakcie magazynowania i transportu. Co istotne, jeżeli produkt spełnia kryteria, jego producent prócz typowych informacji między innymi o kaloryczności, warunkach składowania, wadze netto, miejscu produkcji ingredientów oraz dacie przydatności do spożycia, musi dodatkowo obligatoryjnie wskazać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej niniejszy artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc białe gwiazdki tworzące w kształt listka. Poszukując żywności eko wypada zatem czytać wnikliwie etykiety produktów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie opublikowana jest informacja o uzyskanych certyfikatach.

Dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Powiązane treści