Zakupy Żywność 

Domowe przetwory z warzyw są z nami od wieków

Kiszonki warzywne kupisz na artmankiszonki.pl.

Kiszone warzywa są tak głęboko zakorzenione w polskiej kuchni, że sądzimy, iż jest to przede wszystkim słowiański frykas, sporadycznie napotykany w pozostałych częściach świata. Tymczasem kiszone przetwory warzywne modne są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Azji oraz w obu Amerykach.

Kiszone przetwory z warzyw – czyste zdrowie na naszym stole

Według historyków proces konserwowania pokarmów poprzez ich zanurzenie w soli, w solance lub w zlewie z octu, wykorzystywany jest przez ludzi od przeszło 4 tysiące lat. Technika ta najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a na terenach dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niskie pH roztworu, w którym się go zanurza, utrudnia rozmnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Kilka wieków wstecz była to optymalna metoda, aby przedłużyć okres zdatności do spożycia ryb, warzyw i mięsa nawet o kilka miesięcy. Stąd też pojawił się zwyczaj przygotowywania m.in. kiszonek z myślą o jesieni oraz zimie. Kiszonki od początku swojej obecności słyną z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście jest potwierdzone. Cechują się one m.in. dużą zawartością witaminy C, dlatego też żeglarze statków, które zaopatrzone były w kiszone warzywa, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Co interesujące, w języku polskim kwaszonki z warzyw określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z topinamburu bądź rzepaku.

Kiszonki w Polsce i na świecie

Najczęściej spotykanym warzywem kwaszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni właściwie w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie i w Stanach zjednoczonych, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie jest bardzo popularna. Jednakże pickle są tam bodaj wyjątkowo lubianym dodatkiem do hot-dogów, burgerów oraz kanapek. Nad Wisłą oprócz ogórka, równie popularne są kiszone buraki i kapusta, których używa się do przygotowania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa można kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. paprykę, rzodkiew, a także owoce (np. truskawki), a niekiedy nawet jaja.

Solanka i ocet wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dając im kwaśność i chrupkość. Kwaszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się podstawą lub znaczącym dodatkiem do setek dań lokalnych. Trzeba wiedzieć, że smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, ponieważ zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, które wykorzystuje się w procesie kwaszenia. Wskutek tego ogórek kiszony podług typowego polskiego przepisu, miał odmienny smak niż ten wyprodukowany np. w Indiach.

Dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Powiązane treści