Tematyka motoryzacyjna Zakupy 

Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Jeśli potrzebujesz łańcuchów na opony, skieruj się tutaj

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, ciężarowych, terenowych i osobowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również wzorem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają przede wszystkim stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. Aby go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, jazdy po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Powiązane treści